10 POWODÓW, DLA KTÓRYCH WARTO ZATRUDNIAĆ UKRAIŃSKICH DEWELOPERÓW
Marianna Hrynyshyn Marianna Hrynyshyn
Artykuły: 4
26 May 2022

10 POWODÓW, DLA KTÓRYCH WARTO ZATRUDNIAĆ UKRAIŃSKICH DEWELOPERÓW

Ukraina należy do światowych liderów w outsourcingu IT. Ukraińscy deweloperzy tworzą produkty dla firm z Europy, Ameryki Północnej oraz Azji. Branża IT w Ukrainie odnotowuje stabilny wzrost na poziomie 20-25% rocznie i już ponad 100 firm z listy Fortune-500 zdecydowało się już na zatrudnienie programistów w tym kraju. Jest tu wszystko, co pozwoli ci spełnić twoje potrzeby w zakresie usług IT: wykwalifikowane kadry, niskie podatki oraz możliwość podpisania umowy B2B pomiędzy programistami i zagranicznymi klientami, co znacznie upraszcza proces zatrudnienia. Ukraińscy deweloperzy posługują się językiem angielskim i posiadają umiejętności komunikacyjne oraz doświadczenie, potrzebne do pracy w międzynarodowym środowisku.

Stworzyliśmy listę 10 najważniejszych powodów, z powodu których powinieneś rozważyć zatrudnienie ukraińskich deweloperów.

1. Ukraińscy deweloperzy to profesjonaliści

Ukraina to kraj z gospodarką przejściową, ale technologia na bieżąco zmienia ten paradygmat i powoduje, że kraj staje się liderem w dziedzinie eksportu usług IT. Za tę sytuację odpowiadają nie tylko liczby – posiadamy bardzo dużą, rosnącą z dnia na dzień bazę deweloperów (według danych Beetroot, ich liczba przekroczyła już 200 tysięcy), lecz również jakość talentów programistycznych. Potwierdzają to liczne rankingi branżowe: według raportu SkillValue, Ukraina znajduje się w pierwszej piątce krajów posiadających najlepszych programistów, HackerRank ustalił natomiast, że Ukraina zajmuje 11 miejsce na świecie pod względem wykwalifikowania deweloperów, pozostawiając w tyle kraje takie jak Niemcy, Kanada, Hong Kong, czy nawet Stany Zjednoczone.

Większość Ukraińskich deweloperów to ludzie, którzy nie ukończyli formalnych kursów IT, ale są obecni w sektorze IT od momentu zdobycia wyższego wykształcenia, często związanego z obszarami nauki takimi jak matematyka, nauki przyrodnicze oraz inżynieria. Według różnych badań, 6,3%-75% ukraińskich deweloperów posiada dwa dyplomy ukończenia studiów wyższych. Według IT Ukraine Association, ukraińskie uniwersytety dostarczają ponad 20 tysięcy specjalistów technicznych rocznie. Są to ludzie, którzy w trakcie 4-5 lat studiów zostali nauczeni nie tylko programowania, ale również umiejętności matematycznych, logicznego myślenia oraz języka angielskiego. Właśnie dlatego wiedzą jak procesować nowe informacje i wykorzystywać je w praktyce, czerpiąc przy tym z dodatkowej wiedzy wykraczającej poza branżę IT. Ten walor potrafi być kluczowy dla sukcesu projektu.

2. Ukraińcy przyzwyczaili się do pracy zdalnej

Przed pandemią około 15% ukraińskich specjalistów IT pracowało zdalnie.

Teraz ta liczba wzrosła do 92%. Przez ostatnie dwa lata wielu deweloperów w takim stopniu przyzwyczaiło się do pracy z domu, że aktywnie poszukują właśnie takiej możliwości. Posiadają również wszystkie niezbędne narzędzia do pracy zdalnej i są w stanie zapewnić bezpieczeństwo danych oraz bezpieczną komunikację online.

Przejście na pracę zdalną jest pozytywnym czynnikiem w rekrutacji: daje równe szanse międzynarodowym firmom, ponieważ możesz zatrudnić utalentowanego specjalistę z Ukrainy bez potrzeby otwierania lokalnego biura czy zostawania podmiotem gospodarczym w tym kraju. Ukraińscy specjaliści IT będą z przyjemnością pracować zdalnie w projektach lokalnych, ukraińskich, europejskich czy amerykańskich firm.

3. Ukraińscy programiści mówią po angielsku

85% ukraińskich deweloperów posługuje się językiem angielskim na poziomie średnio zaawansowanym lub wyższym. Większość z nich jest przyzwyczajona do bezpośredniej komunikacji po angielsku z zagranicznymi klientami, dlatego wiele firm outsourcingowych IT zaczęło odchodzić od niepotrzebnych pośredników w komunikacji z klientami. W rezultacie, wielu ukraińskich profesjonalistów w branży IT posiada doświadczenie pracy w rozproszonych, porozrzucanych po świecie zespołach i jest w stanie robić to wydajnie w zróżnicowanych kulturowo środowiskach.

Z tego powodu ukraińskim programistom łatwiej przychodzi ubieganie się o pracę lub wybrany projekt w zagranicznej firmie. Są oni przyzwyczajeni do komunikacji po angielsku z członkami swoich zespołów.

4. Ukraińcy to Europejczycy

Deweloperzy z Indii oraz innych azjatyckich krajów są popularni na rynku outsourcingu IT ze względu na niskie stawki. To rozwiązanie ma jednak swoje wady: ze względu na różnice kulturowe, często może być im trudno zaadaptować się do kultury pracy w europejskiej lub północnoamerykańskiej firmie.

Ukraina jest krajem europejskim i oznacza to, że mentalność ukraińskich deweloperów jest znana innym Europejczykom. Ukraińcy łatwo adaptują się do zespołów, proponują swoje pomysły i konstruktywnie rozwiązują napotkane w pracy problemy.

5. Ukraińska legislacja ułatwia eksport usług IT

Ukraińska legislacja uwzględnia zawieranie kontraktów B2B pomiędzy pracodawcami a specjalistami IT. Deweloperzy w Ukrainie są już w większości zarejestrowani jako prywatni przedsiębiorcy, co pozwala im podpisywać umowy na bezpośrednie świadczenie usług zarówno z firmami ukraińskimi, jak i firmami z całego świata. Rejestracja i prowadzenie własnej działalności są w Ukrainie bardzo proste. Dla przykładu, można zarejestrować się jako prywatny przedsiębiorca w ciągu kilku minut poprzez złożenie wniosku w aplikacji mobilnej. Sprawozdania finansowe również odbywają się online. Co więcej, prywatny przedsiębiorca posiada duży wybór bezpłatnych oraz płatnych usług obejmujących tworzenie sprawozdań i pomoc w utrzymaniu swojej działalności.

6.  Niskie podatki i łatwa współpraca

Indywidualni przedsiębiorcy w Ukrainie płacą 5% liniowego podatku dochodowego + jednolity podatek socjalny wysokości około 50 dolarów miesięcznie. Te niskie, w porównaniu z większością krajów europejskich i Ameryką Północną, stawki podatkowe stanowią szczególny atut wśród pracodawców zamierzających zatrudnić ukraińskich specjalistów IT. Tak jak wszędzie, kandydatów interesuje głównie wypłata “na rękę”, czyli oferowane wynagrodzenie netto. Podczas zatrudniania Ukraińskich specjalistów IT na umowie B2B jesteś w stanie zaoferować wysoce konkurencyjne stawki bez obaw o dodatkowe koszta, związane z zatrudnieniem, podatkami czy świadczeniami socjalnymi.

7. Zadowalające stawki

Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na ukraińskich programistów, biorąc pod uwagę deficyt na rynku programistów, wynagrodzenia w tej sferze stale się podnoszą. Ukraina nie stanowi tutaj wyjątku, ponieważ wchodzi w skład globalnego rynku IT i stawki za usługi są do niego odpowiednio dostosowane. Uśredniając, specjaliści IT na stanowiskach junior zarabiają miesięcznie do 2000 USD, na stanowiskach mid 2500-5000 USD i na stanowiskach typu senior 5000-7000 USD.

8. Ukraińcy nie są szczególnie skłonni do relokacji

Relokacja ukraińskich specjalistów IT do Europy czy Stanów Zjednoczonych nie jest masowym fenomenem. Jedynie niewielki procent kandydatów w sektorze IT jest zainteresowany ofertami pracy na terenie innych krajów. Są to najczęściej młodzi specjaliści, zmotywowani przygodą, jaką niesie za sobą praca za granicą lub szukający zmiany otoczenia. Większość ukraińskich deweloperów uważa Ukrainę za wygodne miejsce do życia. Stawki w branży IT zapewniają im przynależność do klasy średniej. Mogą pozwolić sobie na bardzo dobre warunki życia, oszczędności i inwestowanie w przyszłość. Jednocześnie mogą cieszyć się atrakcyjnym stylem życia, korzystać z prywatnych usług medycznych, zapewniać sobie różne rozrywki, odwiedzać dobre restauracje itp.

Pracownicy w ukraińskim sektorze IT są zazwyczaj dobrze zorientowani w kosztach życia za granicą. Trafnie dochodzą do wniosku, że uwzględniając wyższe podatki i ceny mieszkań, trudniej byłoby im zapewnić sobie podobną jakość życia w innym europejskim lub północnoamerykańskim kraju. Dzięki zarobkom, które znacznie przewyższają stawki Ukraińców pracujących w innych branżach, specjaliści IT wybierają i cenią sobie komfort życia we własnym kraju. Według ankiet jedynie 7% ukraińskich programistów bierze pod uwagę związaną z pracą przeprowadzkę za granicę.

9. Ukraińscy programiści są zainteresowani rozwojem zawodowym

Wielu ukraińskich programistów przenosi się do sektora IT z innych branż lub środowisk akademickich i nie posiada formalnego wykształcenia w zakresie IT. Z tego powodu są to osoby mocno zmotywowane do nauki i ważna jest dla nich możliwość rozwoju swoich umiejętności w pracy. Poza udziałem w interesujących projektach oraz pracą z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii to właśnie kwestia rozwoju zawodowego stanowi dla nich ważny czynnik przy wyborze nowej pracy. Ukraińscy programiści poważnie podchodzą do kwestii kształcenia zawodowego. Według badań, 61% deweloperów czyta literaturę branżową, 58% uczestniczy w kursach i treningach online, 26% regularnie uczestniczy w eventach IT. Są to chętni do zdobywania nowych umiejętności ludzie, którzy pasjonują się tym, co robią. Możesz oczekiwać od nich chęci nauki i adaptowania się do nowych technologii i rozwiązań – nawet tych, z którymi nie mieli wcześniej styczności.

10. W Ukrainie rekrutacja odbywa się szybko

Wysokie zapotrzebowanie na rynku IT oznacza, że kandydaci mid-level oraz senior codziennie są zasypywani dziesiątkami ofert. W związku z tym podczas poszukiwania pracy deweloper skłania się ku pójściu na rozmowy kwalifikacyjne do kilku firm mniej więcej równocześnie. W ciągu 1-2 tygodni kandydat może otrzymać 4-5 propozycji zatrudnienia, spośród których wybierze tę najbardziej atrakcyjną. Według statystyk agencji rekrutacyjnej AboutHR, w 2021 roku wskaźnik akceptacji propozycji zatrudnienia wynosiła 65%, co oznacza, że co trzecia oferta była odrzucana przez kandydata.

Właśnie dlatego proces rekrutacji odbywa się tak szybko. W Ukrainie, deweloperzy na poziomie middle są zazwyczaj zatrudniani w ciągu 3-4 tygodni, natomiast stanowiska senior są obsadzane w ciągu 3-5 tygodni od momentu pierwszego kontaktu ze strony pracodawcy. Z powodu szybkiego tempa rekrutacji w Ukrainie, zaleca się przyspieszenie procesu podejmowania decyzji i poinformowanie wybranych kandydatów w najbliższym możliwym terminie. W przeciwnym razie może okazać się, że wybrali już propozycję konkurencji.

21

Inne artykuły autora

Chciałbyś otrzymywać ciekawe artykuły na temat rekrutacji?