12 PYTAŃ I ODPOWIEDZI PODCZAS ROZMOWY KWALIFIKACYJNEJ
Mariia Barchuk Mariia Barchuk
Zarządzanie, zarządzanie firmą Zarządzanie personelem, HR
Artykuły: 1
28 September 2022

12 PYTAŃ I ODPOWIEDZI PODCZAS ROZMOWY KWALIFIKACYJNEJ

Proces rekrutacji różni się w zależności od organizacji i składa się z kilku etapów. Jeśli w twojej wyszukiwarce Google pojawia się fraza: “jak dobrze odpowiedzieć na pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej” z pewnością zbliżasz się do ostatniej fazy tego procesu. Rozmowa kwalifikacyjna zazwyczaj następuje po wykonaniu zadania technicznego oraz przejściu rozmowy technicznej. 

Uważne przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej jest istotne, ponieważ możesz być już o krok od dostania upragnionej oferty pracy. W poniższym tekście znajdziesz kilka ważnych rad związanych z HR-owymi pytaniami padającymi podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Poznasz też sekretną technikę odniesienia sukcesu podczas takiej rozmowy. Na dodatek możesz zrelaksować się, czytając naszą listę najbardziej niedorzecznych pytań na samym dole tego materiału.

Rozmowa kwalifikacyjna zazwyczaj ma na celu sprawdzenie, w jaki sposób kandydaci wykorzystują swoje umiejętności i zdecydowanie, czy pasują do kultury organizacyjnej. Tak więc podążaj za wskazówkami, sprawdzaj pytania i naucz się stosowania techniki STAR. Powodzenia!

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

  1. Przeanalizuj dokładnie opis stanowiska. Możesz tam znaleźć wiele wartościowych informacji takich jak: wymagania, obowiązki, benefity itd. Te wszystkie detale wskażą ci, jakie umiejętności będą mile widziane na rozmowie kwalifikacyjnej. Teraz możesz domyślić się, które z twoich doświadczeń i umiejętności należy zaakcentować podczas rozmowy.
  2. Dowiedz się wszystkiego na temat firmy, do której aplikujesz. Ignorowanie tej wskazówki jest najprostszą drogą do oblania rozmowy kwalifikacyjnej. Możesz spodziewać się na niej pytań dotyczących produktów/usług firmy lub jej historii. Zaleca się dokładne zapoznanie z firmą przed rozmową. To znacznie zwiększy twoje szanse.
  3. Przećwicz odpowiadanie na pytania z listy, którą znajdziesz poniżej. Wypisaliśmy tam popularne pytania występujące na rozmowie o pracę. Niektóre z nich możesz usłyszeć, dlatego przeczytaj je i przygotuj swoje odpowiedzi. Takie przygotowanie zwiększy twoją pewność siebie i koncentrację podczas rozmowy.
  4. Stwórz listę pytań, które zadasz podczas rozmowy. Rozmowa kwalifikacyjna to nie tylko szansa na pokazanie, że pasujesz do firmy. Możesz na niej zdobyć informacje na temat swojego potencjalnego pracodawcy. Przygotuj kilka pytań, które pozwolą ci zrobić wstępne rozeznanie w firmie.
  5. Zadbaj o dobry nastrój. Klasyczne nie martw się to prawdopodobnie najlepsza rada. Świadomość, z jakiego typu pytaniami możesz spotkać się podczas rozmowy kwalifikacyjnej pomoże ci nabrać pewności siebie. Uwierz w swoje zalety, umiejętności i kwalifikacje. Pamiętaj również, że to nie rozmowa ostatniej szansy.

12 Najpopularniejszych Pytań i Odpowiedzi podczas Rozmowy Kwalifikacyjnej

1. Czy możesz opowiedzieć o momencie, w którym twoje wyniki na poprzednim stanowisku były najlepsze? Jak je oceniasz?

Wskazówki: To pytanie stanowi doskonałą możliwość udowodnienia, że jesteś idealnym kandydatem. Kluczowe jest precyzyjne wyjaśnienie, dlaczego twoje zaangażowanie i wykonana praca przełożyły się na doskonały wynik. Możesz też opisać, w jaki sposób oceniasz efektywność swoich dokonań.

Czego unikać: Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej są stworzone tak, aby poznać twoją wiedzę i doświadczenie oraz określić, jakim typem osoby jesteś. To pewne, że nie spodobasz się prowadzącemu rozmowę rekruterowi, jeżeli chwalenia się osiągnięciami nie podeprzesz przekonującymi dowodami.

2. Jak radziłeś sobie w przeszłości podczas konfliktów ze współpracownikami? Podaj przykład.

Wskazówki: Powinieneś wspomnieć konflikt, który został pozytywnie rozwiązany. Pamiętaj, że na rozmowach kwalifikacyjnych padają też inne pytania, dotyczące negatywnych sytuacji i zawsze skupiaj się na pozytywach. Pokaż, że jesteś osobą empatyczną i wyrozumiałą, ponieważ empatia jest pożądaną cechą każdego członka zespołu.

Czego unikać: Radzi się, żeby nie koncentrować swojej wypowiedzi na konflikcie, lecz na jego rozwiązaniu. Popularnym błędem jest też mówienie, że wina za nieprzyjemną sytuację leżała wyłącznie po stronie naszego współpracownika.

3. Czy kiedykolwiek kierowałeś/-aś zespołem? Opisz to doświadczenie.

Wskazówki: To jedno z najpopularniejszych pytań, które manager HR może zadać ci na rozmowie o pracę, ponieważ pracodawcy poszukują liderów nie tylko na stanowiskach managerskich. Zaprezentuj się jako kandydat, który posiada zdolności przywódcze lub zamierza je zdobyć.

Czego unikać: Nie odpowiadaj w stylu: “Nigdy nie kierowałem zespołem”. Nawet jeśli nie nadarzyła ci się jeszcze okazja, żeby sprawdzić swoje umiejętności przywódcze w praktyce, rola lidera musiała przypaść ci chociaż raz wśród twojej rodziny, przyjaciół, czy chociaż sąsiadów.

4. Jakie było twoje najcięższe wyzwanie zawodowe? Jak przebiegła jego realizacja?

Wskazówki: Uważnie słuchaj pytań podczas rozmowy i odpowiadaj na nie wyczerpująco. Podczas udzielania odpowiedzi na to pytanie, zastanów się nad zadaniem, które uważasz za wymagające i wymień konkretne kroki, dzięki którym zostało przez ciebie pomyślnie wykonane. Wybierz i opisz trudne zadanie, rozwiązane przez ciebie w idealny sposób.

Czego unikać: Nie pozwól rekruterowi pomyśleć, że nie lubisz wyzwań. Podczas opisywania najcięższego zadania, z jakim przyszło ci się zmierzyć unikaj negatywnych emocji.

5. Jakie było twoje największe osiągnięcie zawodowe na poprzednim stanowisku?

Wskazówki: Musisz znaleźć twoje konkretne, godne pochwalenia się osiągnięcie. W wypowiedzi skup się na procesie, który towarzyszył jego realizacji, wspominając każdy wykonany krok. Na końcu udowodnij, że twoje dokonanie jest czymś wyjątkowym, podkreślając jego pozytywne rezultaty.

Czego unikać: Dwa ekstremalne warianty, których musisz się wystrzegać to bycie zbyt skromnym i bycie zbyt pewnym siebie.

6. Jakie są twoje zainteresowania? Jak je rozwijasz?

Wskazówki: Wymień kilka twoich hobby, niezależnie od tego czy jest to tworzenie ręcznie robionych kartek z życzeniami czy bieganie. Czym bardziej nietypowe jest twoje hobby, tym lepiej zapamięta cię osoba, która prowadzi rozmowę kwalifikacyjną.

Czego unikać: Może wydawać się, że rekruterzy poszukują głównie kandydatów, dla których największy priorytet stanowi praca. Po części jest to prawda, ale równie ważne jest, żeby kandydaci mieli hobby i zainteresowania poza miejscem pracy. W związku z tym nie mów, że spędzasz cały swój czas w pracy i z rodziną.

7. Jakie ważne decyzje ostatnio podjąłeś/podjęłaś?

Wskazówki: Po przeczytaniu sekcji ‘jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej’ wiesz, że pewność siebie jest kluczowa. Rekruterzy szukają pewnych siebie kandydatów, którzy umieją podejmować decyzje. Udowodnij, że jesteś właśnie taką osobą.

Czego unikać: Mówienie rekruterowi, że nigdy nie pojawiła się przed tobą okazja podjęcia poważnej decyzji to zły ruch. Może to wskazywać na to, że boisz się brania na siebie odpowiedzialności.

8. W jakich warunkach pracuje ci się najlepiej, a w jakich nie czujesz się dobrze?

Wskazówki: To kolejne popularne pytanie, które możesz usłyszeć podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Bądź szczery z rekruterem i ze sobą samym. Może nie odpowiada ci praca w dużym zespole lub pod ciągłą kontrolą managera. Wymień elementy, które pozytywnie i negatywnie wpływają na twoją produktywność.

Czego unikać: Jeżeli nie wspomnisz o istotnych szczegółach, po zaakceptowaniu oferty pracy mogą czekać cię przykre konsekwencje. Oszczędź czas sobie i rekruterowi, powiedz prawdę.

9. Jak możesz udoskonalić jakość naszego produktu/usługi?

Wskazówki: Kandydaci, którzy umieją dobrze przygotować się do rozmowy o pracę dokładnie sprawdzają firmę, do której aplikują. W ten sposób znajdują jej słabsze strony. Wybierz jedną cechę produktu/usługi i zasugeruj, jak możesz ją poprawić.

Czego unikać: Nawet jeśli nie ma złej odpowiedzi na to pytanie, nie powinieneś wymieniać wszystkich słabych stron danego produktu lub usług, bo może to oznaczać, że zupełnie go nie doceniasz. Z drugiej strony, jeżeli kandydat wyraża się o produkcie/usłudze w samych superlatywach, rekruter może odebrać to jako oznakę braku kreatywności ze strony kandydata.

10. Co łączy cenę, jakość i szybkość wykonania? 

Wskazówki: Na rozmowie o pracę możesz spodziewać się wielu podchwytliwych pytań. Prawidłowe odpowiedzi będą wymagały od ciebie krytycznego myślenia i kreatywności. Pamiętaj, że to nie zadanie techniczne i nie ma tutaj poprawnej odpowiedzi. Zaprezentuj swoje umiejętności analityczne i kreatywność poprzez przedstawienie innowacyjnych pomysłów.

Czego unikać: Próbowanie znalezienia odpowiedniego rozwiązania na siłę to złe podejście. Nie mów również, że nie znasz odpowiedzi. Takie pytania wymagają kreatywności, nie wiedzy technicznej.

11. Jakie są twoje oczekiwania płacowe?

Wskazówki: Znajdź w sieci kilka artykułów, dotyczących stawek w twojej branży. Podczas oceny swojego doświadczenia, edukacji i umiejętności oraz ustalania satysfakcjonującej cię stawki musisz być rozsądnym realistą. Zadaj sobie pytanie, czy jesteś gotowy pracować za daną stawkę w dłuższej perspektywie czasu.

Czego unikać: Mówienie, że zarobki cię nie interesują może sugerować, że nie jesteś do końca szczery. Co więcej, zbyt wysokie lub zbyt niskie oczekiwania mogą obniżyć twoje szanse.

12. Czy masz dodatkowe pytania?

Wskazówki: W części “Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej” radzimy przygotowanie kilku pytań jeszcze przed rozmową. Możesz zapytać się o kulturę pracy w firmie, możliwości rozwoju zawodowego, dopytać o obowiązki, benefity itp. Zadawaj pytania, które naprawdę cię interesują. Nie używaj przykładów znalezionych w sieci.

Czego unikać: Nie odpowiadaj w stylu: “Nie mam żadnych pytań”. Kandydat powinien zadawać odpowiednie pytania w celu okazania zainteresowania stanowiskiem i swojej wartości jako potencjalnego pracownika.

Wykorzystanie metody STAR podczas odpowiadania na pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Jeśli zastanawiasz się, jak odpowiadać na pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej, metoda STAR stanowi sprawdzone rozwiązanie solution. Składa się z czterech kroków:

– Sytuacja. Nadaj kontekst swojej wypowiedzi, żeby manager HR, odpowiadający za rozmowę kwalifikacyjną, dokładnie zrozumiał twoją odpowiedź.

– Zadanie. Wyjaśnij, co dokładnie powinno być zrobione.

– Akcja. Teraz możesz opisać konkretne kroki, które wykonałeś w celu wypełnienia zadania i sprostania jego wszystkim wymaganiom.

– Rezultat. Na końcu pozostaje ci opisanie wyniku twojej pracy, skupiając się na pozytywnych aspektach.

Ta prosta technika może być użyta przy większości pytań z tego artykułu. Teraz czas na praktykę. Zanim zabierzesz się do pracy, zapoznaj się jeszcze z pięcioma najbardziej bezsensownymi, ale popularnymi pytaniami, które padają na rozmowie kwalifikacyjnej.

5 Najbardziej Niedorzecznych Pytań na Rozmowie Kwalifikacyjnej

  1. Czy mógłbyś opowiedzieć o swoich mocnych i słabych stronach? To pytanie samo w sobie zachęca kandydatów do minięcia się z prawdą. Jasne jest, że nie ujawnią swoich największych słabości i skupią się na swoich mocnych stronach.
  2. Gdzie widzisz się za 5 lat? W związku z dynamicznymi zmianami w większości branż, długoterminowa prognoza rozwoju swojej kariery jest praktycznie niemożliwa.
  3. Dlaczego pasujesz tutaj lepiej niż inni kandydaci? Osoby aplikujące nie znają innych kandydatów, dlatego zadawanie tego pytania nie ma sensu. Mimo to, właśnie to pytanie pada najczęściej na rozmowach kwalifikacyjnych.
  4. Opisz siebie w trzech słowach. Opisanie osoby przy pomocy trzech wybranych słów jest generalnie niemożliwe. Problematyczne jest również to, że jeden kandydat może starać się być szczery, podczas gdy drugi skupi się na swoich mocnych stronach.
  5. Dlaczego chcesz pracować w naszej firmie? Odpowiedź na to pytanie jest tak oczywista, że kandydaci nie wiedzą, co powiedzieć, kiedy je słyszą. Nawet jeśli motywują ich tylko zarobki lub lokalizacja biura, nigdy nie wyrażają tego wprost podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
7

Chciałbyś otrzymywać ciekawe artykuły na temat rekrutacji?