Dlaczego Polska jest jednym z najlepszych krajów dla rekrutacji deweloperów?
Informacje
Marianna Hrynyshyn Marianna Hrynyshyn
Artykuły: 4
16 May 2022

Dlaczego Polska jest jednym z najlepszych krajów dla rekrutacji deweloperów?

Polska znajduje się pośród najbardziej popularnych kierunków dla biznesów poszukujących największe talenty w zakresie software development. Firmy znajdujące się w USA i Europie Zachodniej zatrudniają polskich deweloperów ze względu na szereg zalet, to jest zaawansowane umiejętności techniczne, dobra znajomość języka angielskiego i rozsądne koszty. Na szczęście współczesny świat jest globalny, i z ludźmi można mieć kontakt przez telefon lub e-mail, nieważne gdzie mieszkają. Otóż, biznesy działające w różnych państwach mogą zatrudniać deweloperów z każdego kąta na świecie. W niniejszym artykule wyjaśnimy dlaczego firmy międzynarodowe wybierają Polskę.

Kim są polscy deweloperzy?

Według Kulika z benchmark.pl, większość software deweloperów z Polski jest w wieku 25-34 lat i około 80% z nich ma wyższe wykształcenie. Wielu pracodawców chętnie zatrudnia młode talenty ze względu na ich elastyczność, świeże spojrzenie i siłę napędową. Ponadto, jakość wyższego wykształcenia w Polsce jest znakomita, a więc pracodawcy mogą mieć pewność, że polscy kandydaci dysponują dogłębną wiedzą w zakresie software development. 

Warszawa, Łódź, Kraków i Wrocław – to największe miasta Polski, gdzie mieszkają tysiące software inżynierów. Są również centra badawczo-rozwojowe (B+R) firm międzynarodowych, takich jak Google, Microsoft, Intel. Szereg firm outsourcingowych i startupów technicznych również znajduje się w tych lokacjach, co robi Polskę jednym z głównych europejskich hubów technicznych. 

Dlaczego warto zatrudniać polskich deweloperów?

  1. Rozsądne koszty

W Polsce są najbardziej przystępne koszty wypłaty wynagrodzenia w Unii Europejskiej. SalaryExpert informuje, że średnie wynagrodzenie roczne software deweloperów w Polsce wynosi około $39,000. Z drugiej strony, ta cyfra jest znacznie większa w Europie Zachodniej i USA. Dla przykładu, wynagrodzenie roczne software inżynierów wynosi średnio $73,000 we Francji i  $115,000 w USA. Przyczyną takiej różnicy są niskie koszty zamieszkania w Polsce. 

  1. Wysokiej jakości wykształcenie

Duża liczba najbardziej renomowanych uniwersytetów znajduje się w Polsce, oferując edukację najwyższej jakości w różnych dziedzinach, włącznie z naukami komputerowymi. Studenci techniczni z całego świata przyjeżdżają do Polski, by uzyskać wykształcenie wyższe, mogą one bowiem bez problemów integrować w polski system edukacyjny i uzyskać głęboką wiedzę i doświadczenie niezbędne do rozpoczęcia ich kariery. Statystyki wskazują, że ponad 10,000 ICT studentów co rok kończą studia na polskich uczelniach wyższych; a więc jest to duża pula talentów. 

  1. Znakomite umiejętności kodowania

Polscy deweloperzy posiadają znakomite umiejętności kodowania, i artykuł opublikowany przez HackerRank to udowadnia. Biorąc pod uwagę jakość kodu i szybkość, polscy deweloperzy  są na 3 miejscu  na świecie po Rosji i Chinach. Są oni świetni w tworzeniu nowych projektów, zarządzaniu i rozszerzeniu już istniejących, naprawieniu błędów etc.

  1. Minimalne różnice kulturowe 

Państwa oferujące najniższe koszty w zakresie software development na świecie, takie jak Chiny, Indie czy Meksyk, są zapewne wspaniałymi lokacjami dla zatrudniania deweloperów. Aczkolwiek rekrutacja polskich software inżynierów kryje w sobie jedną kluczową zaletę. Oni mają zachodnią mentalność, co znacznie ułatwia komunikację interpersonalną z zespołami z USA czy Europy Zachodniej. Ponieważ Polska znajduje się w środku Europy, różnice kulturowe są niewielkie, a zatem luka kulturowa jest minimalna i często pozostaje niezauważalną.

  1. Wysoka etyka pracy

Dla polskich deweloperów właściwa jest wysoka etyka pracy. Według rankingu HackerRank, są oni na 3 miejscu na świecie pod względem zaangażowania. Oznacza to, że oni rzadko rezygnują z wyzwania i koncentrują się na osiągnięciu postępów. Polscy software inżynierowie także nie wypalają się szybko, lecz dążą do zademonstrowania szybkich i jakościowych wyników. 

  1. Stabilny wzrost gospodarczy w państwie 

Eurostat wskazuje, że Polska posiada 6 największą gospodarkę w Unii Europejskiej. Biorąc pod uwagę strukturę UE, wymieniony fakt przyciąga liczne biznesy międzynarodowe. Ich silna obecność jest oczywistą w Polsce, i duże firmy, takie jak Google, Uber, Goldman Sachs etc. mają tam dobrą bazę. 

  1. Strefa czasowa pozwalająca współpracować z zespołami międzynarodowymi 

Polska leży w strefie czasu środkowoeuropejskiego (CET), co jest w zasadzie kompatybilne z zespołami międzynarodowymi w różnych częściach USA i Europy. Dla przykładu, różnica czasu między Warszawą i San Francisco wynosi 8 godzin. A zatem jeżeli Twoja firma zlokalizowana jest tam, Twoi polscy pracownicy mogą dostarczyć Ci wyniki lub sprawozdania, i Twój zespół będzie miał do dyspozycji cały dzień, by zapoznać się z nimi i zostawić feedback. Co się zaś tyczy państw europejskich, różnice czasowe są minimalne, a więc współpraca jest jeszcze bardziej uproszczona.

  1. Lokalizacja

Jeżeli praca w Twojej firmie związana jest z częstymi wyjazdami, polscy deweloperzy nie będą mieli z tym żadnych problemów. Polska znajduje się w centrum geograficznym Europy, a stąd z głównych polskich lotnisk łatwo jest dostać się do każdego kraju Europy, Ameryki czy Azji. Wystarczy tylko 3 godziny, by dojechać samochodem do Berlina z niektórych polskich miast.

  1. Europejskie standardy bezpieczeństwa danych 

Polska jest częścią UE; a więc, przestrzega przepisów Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych UE. Także polski rząd przyjął Protokół  Narodowego Systemu Cyberbezpieczeństwa w celu ochrony danych firm. Oznacza to, że nie musisz martwić się o bezpieczeństwo Twojej firmy w Polsce. 

Polska vs. inne kierunki outsourcingu

Indie

W Indiach jest wielu zdolnych deweloperów, którzy mają niskie oczekiwania finansowe i mogą szybko integrować się z zespołami międzynarodowymi. Aczkolwiek, niektórzy deweloperzy indyjscy są znani z tego, że biorą oni zadania, nie posiadając wszystkich niezbędnych kompetencji dla skutecznego wywiązania się z nich. 

Meksyk

Nawet chociaż koszty software development w Meksyku są niższe, niż w Polsce, polscy deweloperzy wykazują  lepszą wydajność i zapewniają lepszą jakość kodu. 

Ukraina

Ukraińscy deweloperzy są podobni do polskich pod wieloma względami, ponieważ jedni i drudzy zapewniają jakość kodu, mają zachodnią mentalność, mieszkają w podobnych strefach czasowych etc. Aczkolwiek, oczekiwania finansowe ukraińskich inżynierów są trochę niższe.

Wnioski

Polska często postrzegana jest jako główny hub techniczny w Europie i polscy deweloperzy uważani są za jednych z najlepszych na świecie, biorąc pod uwagę takie czynniki jak szybkość, jakość kodu, odporność etc. W tym samym czasie ich oczekiwania finansowe są rozsądne, co przyciąga liczne firmy międzynarodowe z Europy Zachodniej i USA. Rekrutacja polskich deweloperów jest sensowną decyzją, ponieważ pozwala to firmom międzynarodowym obniżyć koszty i pozyskać wykwalifikowanych pracowników. Jeżeli zastanawiasz się nad zatrudnieniem software inżynierów z Polski, zawsze możesz skonsultować się z nami pod adresem via info@abouthr.pl. 

 

154

Inne artykuły autora

Chciałbyś otrzymywać ciekawe artykuły na temat rekrutacji?