JAK RADZIĆ SOBIE ZE STRESEM W PRACY?
Andreyko Ihor Andreyko Ihor
Artykuły: 2
06 September 2022

JAK RADZIĆ SOBIE ZE STRESEM W PRACY?

Stres związany z pracą jest popularnym zjawiskiem, którego doświadczył każdy, kto kiedykolwiek pracował. Zarówno dla pracowników, jak i pracodawców i właścicieli działalności jednoosobowych, stres związany z pracą stanowi wspólny mianownik. Dane zjawisko może występować pod różnymi postaciami i wynikać z czynników takich jak: presja wywołana przez deadline’y i wyznaczone cele, trudności w efektywnej pracy zespołowej, osobiste wyzwania wpływające na produktywność i rezultaty pracy, złe środowisko w pracy, zła struktura organizacji pracy oraz wiele innych.

Kiedy stres wywołany przez pracę staje się zbyt intensywny i nie możemy sobie z nim poradzić, może on długotrwale wpływać na nasze zdrowie psychiczne, fizyczne i emocjonalne. Jeśli problem będzie ignorowany i nie zostanie w odpowiedni, efektywny sposób rozwiązany, może doprowadzić do tragicznych rezultatów, a nawet śmierci. Poza permanentnymi efektami, stres związany z pracą jest szkodliwy, ponieważ znacząco obniża produktywność. Może również stać się przyczyną depresji i innych poważnych problemów natury psychicznej. Co więcej, stres często odpowiada za niezdrowy tryb życia i nawyki żywieniowe takie jak przejadanie się, palenie, nadmierne spożywanie alkoholu itd.

Na pytanie jak radzić sobie ze stresem w pracy odpowiedzi szuka większość pracowników. Poniżej przedstawiamy niektóre z technik radzenia sobie ze stresem w pracy. Najpierw jednak warto zapoznać się z niektórymi z przyczyn tego negatywnego zjawiska.

Przyczyny stresu w pracy

 • Konflikty ze współpracownikami

W relacjach międzyludzkich konflikt jest czymś nieuniknionym i stanowi stałą cechę naszych interakcji. To proste: każdy człowiek jest wyjątkowy. Nie wszyscy myślimy, czujemy i wyciągamy wnioski w ten sam sposób, dlatego nie da się uniknąć powstawania konfliktów, które mogą wystąpić pomiędzy kolegami w pracy lub przełożonym a podwładnym. Pojawienie się konfliktu w dowolnej postaci zawsze wiąże się ze wzrostem stresu w pracy. Zostało udowodnione, że stres redukuje naszą umiejętność rozwiązywania konfliktów. Oznacza to, że kiedy pracownik jest zestresowany, uniknięcie konfliktów staje się coraz trudniejsze, ponieważ może nieświadomie zaatakować swoich współpracowników lub wyładowywać na nich swoje frustracje.

 •     Długi czas pracy

Czas pracy to nie tylko godziny spędzone na wykonywaniu zadań pracowniczych. To określenie zawiera w sobie cały czas spędzony na działaniu związanym z pracą, w tym dojeżdżanie do pracy i podróże służbowe. To wszystko przekłada się pośrednio lub bezpośrednio na nasze zdrowie. Pracowanie przez 10 lub więcej godzin dziennie lub przez 40 godzin tygodniowo może zwiększyć poziom stresu pracownika. Zwiększona liczba godzin  pracy nie tylko zabiera czas, który powinien być poświęcony na odpoczynek i rozrywkę, ale również sprzyja nadużywaniu bardzo niekorzystnych dla zdrowia stymulantów i narkotyków. 

 •     Presja czasu

Praca pod presją czasu w postaci deadline’ów może zintensyfikować stres związany z pracą, prowadząc do uczucia przeciążenia. Napięte deadline’y powodują poczucie pośpiechu i presji, które odbijają się na emocjonalnym, fizycznym i psychicznym zdrowiu człowieka. Określanie każdego nowego zadania mianem “pilnego” zaburza harmonogram pracy i wywiera nierealną presję na pracownikach. Powoduje to również, że nasza praca staje się niesprecyzowana i stajemy się zdezorientowani: priorytety przestają być jasne i zapominamy o najważniejszym. Dzieje się tak, ponieważ ciągle przenosimy naszą uwagę na nowe zadania. Z czasem ten pośpiech i dezorientacja prowadzą do wyczerpania i rozczarowania wykonywaną pracą.

 •     Nadmierne obciążenie pracą

Słowo “nadmierne” mówi samo za siebie – to pewna recepta na stres. Każdy pracownik ma swoje granice, dlatego gdy ilość pracy je przekracza, poczucie przeciążenia i stresu w pracy jest nieuniknione.

 •   Presja, związana z dobrymi wynikami

Pracownicy zawsze odczuwajja, związana z dobrymi wynikamią presję związaną z wysoką wydajnością ich pracy. Stale otrzymują nowe cele, deadline’y i zadania, a ich praca jest okresowo oceniana i poddawana ewaluacji pracowniczej. Te elementy to składowe przeciążenia, które prowadzi do znacznego zwiększenia stresu odczuwanego w pracy.

Jak pracodawcy mogą zmniejszyć ilość stresu w miejscu pracy?

Dowiedzenie się, jak pracodawcy mogą radzić sobie ze stresem w miejscu pracy jest kluczowe w celu zwiększenia ogólnego dobrostanu całej firmy oraz produktywności każdego pracownika.

 1. Okazuj zaufanie i ceń swoich pracowników

Pracodawcy mogą redukować stres w pracy poprzez stałe i regularne okazywanie pracownikom wysokiego poziomu zaufania do nich oraz docenianie ich. Od czasu do czasu słowa pochwały i dodawanie otuchy, zwłaszcza w okresie zwiększonego natężenia pracy, powinny podnieść pewność siebie i morale pracowników.

 1. Udekoruj biuro roślinami

Zostało udowodnione, że dekorowanie przestrzeni biurowej kwiatami i innymi roślinami ozdobnymi znacznie poprawia nastroje pracowników i zmniejsza związane ze stresem stany depresyjne. Kwiaty oraz rośliny ozdobne dodają pozytywnej energii i pozwalają ludziom odczuwać relaks i bezpieczeństwo. Pozytywne otoczenie to kolejny sposób, w jaki pracodawcy mogą radzić sobie ze stresem pracowników w miejscu pracy.

 1. Zorganizuj trening radzenia sobie ze stresem w pracy

Następnym sposobem, w jaki pracodawcy mogą zainwestować w celu polepszenia samopoczucia swoich pracowników jest zorganizowanie im kompletnego treningu radzenia sobie ze stresem. Tego typu zajęcia mogą okazać się dla wielu pracowników przełomowe i poprawić ich reakcję na stres.W szerszej perspektywie przyczynią się również do osiągnięcia celów firmy.

 1. Stosuj pozytywne podejście w sytuacjach konfliktowych

Potrzeba czasu, żeby działający w firmie system rozwiązywania konfliktów odzwierciedlił, jak środowisko pracownicze radzi sobie z nimi najlepiej. Zgodnie z tym, co ustaliliśmy poprzednio, konflikt jest nierozłącznym elementem relacji międzyludzkich i prędzej czy później sytuacja konfliktowa jest nieunikniona. Organizowanie zajęć z rozwiązywania konfliktów to kolejna dobra metoda na zredukowanie stresu w miejscu pracy.

 1. Wyposaż biuro w stół do ping-ponga

Zabawa to przeciwieństwo stresu. Obok odpowiedniej ilości snu i ćwiczeń, ping-pong jest zaskakująco efektywnym sposobem radzenia sobie ze stresem w miejscu pracy. To rozrywka, która pomaga nam się zrelaksować oraz wspiera pokonywanie lęku i redukuje stres związany z pracą.

 1. Rozładuj napięcie z pomocą humoru

Rozwijanie i stosowanie poczucia humoru to świetny mechanizm radzenia sobie ze stresem w pracy. Humor pomaga spojrzeć na problemy z innej perspektywy, uodpornić się na stres oraz poprawia stan twojego zdrowia emocjonalnego i fizycznego.

 1. Zapewnij zdrowe przekąski

Jedną z typowych reakcji na stres jest tak zwane “zajadanie” go. Zjawisko to łączy się głównie z konsumowaniem fast-foodów i innego niezdrowego jedzenia, co prowadzi do otyłości i może skończyć się poważnymi problemami zdrowotnymi. Właśnie dlatego jedną z metod radzenia sobie ze stresem, które pracodawcy mogą zaimplementować, jest dostarczanie do biura zdrowych przekąsek.

Jak radzić sobie ze stresem w pracy?

Poniżej zamieściliśmy kilka rad, dotyczących efektywnego radzenia sobie ze stresem w pracy.

 1. Rób regularne przerwy

To nasza rada numer jeden; każdy potrzebuje przerwy, nawet Superman. Regularne przerwy to sprawdzony sposób radzenia sobie ze stresem w pracy. Mowa nie tylko o braniu czasu wolnego, czy wyjechaniu na urlop; chodzi przede wszystkim o robienie sobie pięciominutowych przerw na każdą godzinę pracy przy biurku. Może to być również robienie sobie krótkich spacerów po biurze lub do i z łazienki w celu zapewnienia przepływu krwi w organizmie.

 1. Unikaj mediów społecznościowych podczas pracy

Jeżeli twoja praca nie jest bezpośrednio związana z mediami społecznościowymi, ich używanie podczas pracy to bardzo zły pomysł, który może wpłynąć na zwiększenie poziomu stresu w twojej pracy. Media społecznościowe powinny być odwiedzane w czasie wolnym od pracy, w celach rekreacyjnych. Poza odciąganiem cię od pracy oraz ograniczaniem twojej produktywności i koncentracji, korzystanie z nich jest silnie uzależniające. Media społecznościowe mogą wciągnąć cię na tyle, że jeśli nie jesteś uważny, pięciominutowe buszowanie po Instagramie może skończyć się dwugodzinnym gapieniem się w ekran.

 1. Śpij odpowiednio dużo

To zdecydowanie jedna z najważniejszych rad dotyczących stresu w pracy. Zawsze należy doceniać kluczową rolę snu w optymalnym funkcjonowaniu mózgu. Jeśli nie możesz zapewnić sobie ośmiu godzin słodkiego snu, spróbuj spać przez co najmniej sześć godzin. Negatywne skutki braku snu wypełniają nasze życie stresem.

 1. Pamiętaj, że nie możesz kontrolować wszystkiego

Jeśli nie masz pięciu par rąk i dziesięciu par oczu, nie możesz kontrolować wszystkiego. Tworzenie listy zadań, uwzględniającej ich priorytety to doskonały sposób utrzymania wysokiej efektywności przez cały czas. To kolejna ważna rada, pomagająca ze stresem w pracy. 

 1. Porzuć wielozadaniowość

Wielozadaniowość jest dobra, ale to też recepta na stres i potencjalną katastrofę. Ze stresem w pracy możesz radzić sobie poprzez skupianie się na wykonywaniu jednego zadania jednocześnie i przechodzeniu do kolejnego dopiero po wykonaniu tego pierwszego. Przydatne jest też posiadanie listy zadań. 

 1. Buduj pozytywne relacje ze współpracownikami

Każdy pracownik spędza przynajmniej siedem do ośmiu godzin w pracy. To wiele czasu w często niekorzystnym otoczeniu. Budowanie pozytywnych relacji z innymi pracownikami ze swojego biura spowoduje, że otoczenie pracownika stanie się znacznie bardziej przyjazne. 

 1. Zadawaj pytania

Kiedy czegoś nie wiesz, zadawaj pytania. Kiedy dostajesz zadanie i nie jesteś pewien, jak się za nie zabrać, zamiast stresować się i nakładać na siebie niepotrzebną presję, poproś kolegów o pomoc lub przełożonego o dodatkowe wskazówki.

Korzyści efektywnego kontrolowania stresu w pracy

Kontrolowanie stresu to sposób na radzenie sobie z nim w pracy. W praktyce oznacza to, że stresu nie da się uniknąć, ale efektywne radzenie sobie z nim jest możliwe i to ty jesteś za nie odpowiedzialny. Nie jest to jednak jednorazowa czynność, lecz długi, powtarzalny proces, który z czasem staje się częścią kultury organizacyjnej całej firmy.

 •     Większa satysfakcja z pracy

Szczęśliwy pracownik to produktywny pracownik. Nie ma w tej kwestii żadnych wątpliwości.  Przyjemne środowisko z dobrą strukturą organizacyjną i motywującą etyką pracy oraz odpowiednie, zadowalające wynagrodzenie to przepis na maksymalną satysfakcję każdego pracownika. 

 •     Zwiększona efektywność pracy

Nie jest sekretem, że stres dramatycznie obniża produktywność. Kiedy pracownicy opanowują techniki radzenia sobie ze stresem w pracy, poziom ich produktywności znacznie wzrasta.

 •     Zmniejszona rotacja personelu

Szczęśliwi i usatysfakcjonowani pracownicy z większym prawdopodobieństwem pozostają w firmie na długo. Zestresowani i wypaleni pracownicy zawsze kątem oka szukają innej pracy.

22

Inne artykuły autora

Chciałbyś otrzymywać ciekawe artykuły na temat rekrutacji?